Данъчните аспекти на дарение за лечение на български гражданин

red-cross-donation-box-novacon-bulgariaВсеки български гражданин, който се нуждае от лечение в България или чужбина може да получи дарение от други граждани и организации с цел покриване на всички или част от разноските по лечението.

В общия си смисъл дарението е вид приход (доход) за лицето, което води до въпроса “облага ли се с данъци?”.

Според Закон за данъци върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на данъчно облагане подлежат всички доходи на данъчно-задължените физически лица, освен ако са необлагаеми. Според чл.13, ал.2 от ЗДДФЛ полученото дарение не се смята за доход, което означава, че не се облага с подоходен данък.

От друга страна стои Закон за местните данъци и такси (ЗМДТ), според който обект на облагане с местен данък са имуществата придобити по дарение. Въпреки това ЗМДТ определя като необлагаеми даренията за лечение на граждани на държава-членка на Европейския съюз.

Изводът е, че ако български гражданин получи дарение за лечение и използва дарението за покриване на разходите по лечението си, то това дарение не предизвиква никакви данъчни задължения.

Публикувано в Данъци, ЗДДФЛ, ЗМДТ с етикети , , , , . Постоянна връзка.

Вашият коментар